Hiroshi Yoshida (吉田 博, Yoshida Hiroshi, 1876. szeptember 19. - 1950. április 5.) 20. századi japán festő és fametszetkészítő. A shin-hanga stílus egyik legnagyobb művészeként tartják számon, különösen tájképnyomatai miatt ismert. Yoshida sokat utazott, és különösen ismert volt a hagyományos japán fametszet stílusban készített, nem japán témájú képeiről, többek között a Taj Mahalról, a svájci Alpokról, a Grand Canyonról és az Egyesült Államok más nemzeti parkjairól.
Hiroshi Yoshida a nyugati olajfestészeti hagyományban részesült, amelyet Japánban a Meidzsi-korszakban vettek át. Yoshida gyakran ugyanazokat a lapokat használta, és a színeket variálta, hogy különböző hangulatokat sugalljon. Ennek legjobb példája az 1921-ben készült Vitorlás hajók.
Yoshida kiterjedt utazásai és az amerikaiakkal való ismerkedése jelentősen befolyásolta művészetét. 1931-ben megjelent egy sorozat, amely indiai, pakisztáni, afganisztáni és szingapúri jeleneteket ábrázoló grafikákat tartalmazott. Ezek közül hat a Tádzs Mahal különböző hangulatú és színű látképe volt.
A Hiroshi Yoshida műalkotásait meghatározó stílust ukiyo-e néven ismerjük. Ez a stílus a 15. század körül alakult ki Japánban, amely a festéknek egy fadarabra történő felviteléből áll. A festészetben ábrázolt szokásos témák a kabuki színház, természeti tájak, társasági emberek vagy hétköznapi jelenetek voltak. Sokáig az ukiyo-e stílus volt a leghűségesebb ábrázolása annak, amit Japánban a művészet jelentett. (forrás: Wikipédia)