Beltane

Beltane ünnepség és magyar vonatkozásai

A Beltane az ókori kelta hagyomány egyik legfontosabb ünnepe volt, amelyet május elsején tartottak, a tavasz és a nyár határán. Ez az ünnep a természet megújulását, a termékenységet, a nap erejét és a fény diadalát szimbolizálta. A kelták hitvilága szerint ekkor indult útjára az év világosabb, bőségesebb fele. A pásztorok ezen a napon hajtották ki az állataikat a zöld legelőkre, és máglyákat gyújtottak, hogy a tűz erejével megvédjék a jószágot a betegségektől és a gonosz szellemektől. A szarvasmarhát áthajtották a két tűz között, így biztosítva számukra a tisztulást és védelmet.

Az emberek virágkoszorúkkal, zöld ágakkal, színes szalagokkal díszítették otthonaikat, különösen az ajtókat, ablakokat, kapukat. A májusfa – vagy májusbokor – az egyik legismertebb szimbólumává vált ennek az ünnepnek. Az ünnepség központi eleme a tűz és a termékenység volt: a hiedelem szerint ilyenkor egyesül az istennő és az isten, ezzel megindítva az élet körforgását. Az éjszakai táncok, dalok, termékenységi rítusok mind ezt a szent egységet ünnepelték.

Érdekes módon a magyar néphagyományban is számos olyan szokás él, amely párhuzamba állítható a Beltane ünnepével. Május elsején hazánkban is szokás volt májusfát állítani. A legények éjjel titokban, vagy ünnepélyesen feldíszített, szalagokkal ékesített fát állítottak annak a lánynak a háza elé, akit udvarlásukkal megtiszteltek. A fa a természet újjászületését és a szerelmet is jelképezte, akárcsak a kelta hagyományban. A májusfát általában táncos, zenés ünnepség követte, ahol a közösség együtt ünnepelte a tavaszt.

További hasonlóság mutatkozik a tűz szerepében is. A magyar népi kultúrában a Szent Iván-éjhez kapcsolódó tűzünnepek különösen jelentősek voltak. Június végén máglyákat gyújtottak, körültáncolták őket, a szerelmesek kézen fogva átugrották a lángokat – ez a rítus a megtisztulás és az összetartozás jeleként szolgált. A tűz tisztító és védelmező erejébe vetett hit hasonlóan jelen volt, mint a kelta világban. Emellett tavasszal a magyar pásztorok is gyújtottak tüzeket, sőt, a jószágokat is zöld ágakkal „tavaszolták”, hogy távol tartsák a rontást és biztosítsák az egészséget.

A pünkösdi hagyományokban is fellelhetők a termékenység kultuszának elemei: a pünkösdi király- és királynéválasztás, a virágkoszorúk, zöldágdíszítés, tavaszi köszöntők mind ugyanazokat az ősi archetipikus motívumokat hordozzák, mint a Beltane. A magyar néphitben a tavasz és a termékenység ünnepe gyakran összefonódott a keresztény naptár ünnepeivel, de mélyen őrzi a pogány örökség emlékét.

Összességében jól látható, hogy a Beltane és a magyar tavaszi népszokások között számos közös vonás húzódik: a természet tisztelete, a fény és tűz központi szerepe, a termékenység és szerelem ünneplése. Bár a kultúrák különbözőek, a tavasz és a megújulás örök emberi tapasztalata hasonló szimbólumokban és rítusokban ölt testet.

A cikk a ChatGPT segítségével készült.

Források: Ókori kelta mítoszok és leírások, Encyclopaedia Britannica és néprajzi gyűjtemények alapján összeállítva​
britannica.com, en.wikipedia.org, feol.hu, vasarnap.hu

Beltane ünnep – kelta források
Wikipedia – Beltane
Átfogó leírás a Beltane eredetéről, történetéről és szokásairól.
Wikipedia

Beltane Fire Society – A Beltane részletes története
Részletes történeti áttekintés a Beltane ünnepről és annak modern újraélesztéséről.
Beltane Fire Society

National Geographic – Hogyan éled újra Skócia egy ősi pogány rituálét
Cikk a Beltane tűzfesztivál skót újraélesztéséről és annak jelentőségéről.
National Geographic

AllRecipes – Mit főzzünk Beltane-ra?
Információk a Beltane ünnepi ételeiről és azok elkészítéséről.
Allrecipes

Magyar május elsejei hagyományok
Hungarian Living – A májusfa
Leírás a magyar májusfa állításának hagyományáról és annak jelentéséről.
Hungarian Living

Hungarian Culture Days – Pünkösdi hagyományok

Információk a pünkösdi király és királynő választásának hagyományáról.
Hungarian Culture Days

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges!
2025. 05. 01. - 05:57 | © szerzőség: Gothic.hu