Több ízben közöltünk már fotókat, leírást és útmutatót Bécs egyik lenyűgöző földalatti emlékhelyéről, a Császárkriptáról. A témában túristacsalogatónak számít a szintén a belvárosban (1. kerület) található Mihály templom (Michaelerkirche) katakombái.
Maga templom több szempontból is örök mementója az osztrákok zenetörténelmének: 1791-ben itt mutatták be röviddel Mozart halála után első ízben a Rekviemet, a közelben lakó 17 éves Haydn orgonált is az épület falai között (a Szent Mihály templom 1714-ből származó orgonája a legnagyobb Bécsben).
Jelen írásom azonban a templom alatt található kriptarendszerről szól, melyben a klimatikus viszonyoknak köszönhetően a testek nem bomlottak el, így napjainkban is megtekinthető többszáz épen megmaradt virágokkal és halálfejekkel díszített koporsó, valamint mumifikálódott test barokk ruhában, parókában.
1631 és 1784 között mintegy 4000 embert helyeztek itt végső nyugalomra. A sajátságos szellőzés és az a korabeli eljárás, hogy a koporsókban faforgácsra helyezték a holttesteket eredményezte a nagyszámú megmaradt mumifikálódást.
A középkorban saját temetője volt a Mihály templomnak, amikor I. Miksa rendeletben tiltotta meg a város falain belül való temetkezést, akkor vált a templom kriptája a kiváltságosok nyughelyévé.
Bár feltárása és felújítása már a 19. századig visszanyúlik, napjainkban is folyamatos küzdelem folyik a nedvesség és a kártevő rovarok ellen. Hogy a konzerváló 12 fok hőmérsékletet tarthassák, több ezer liter vizet szűrnek le a levegőből évente.
Novembertől márciusig látogatható (Michaelerplatz 1.,), folyamatos kriptavezetések vannak 25 főig. A felnőttjegy ára 5 euró. Fotó: Walter Maderbacher
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni