Visegrádi Palotajátékok. Ha meghalljuk a szót, tudjuk, hogy Visegrádon rendezik minden év júliusában. A hagyományőrző csoportok külföldi és belföldi éves seregszemléjének is tekinthetjük, amely az évek során igencsak nagy, 20000 fős rendezvénnyé nőtte ki magát. Emléket állít az 1335-ös királytalálkozónak, melyet itt Visegrádon tartottak Károly Róbert, Luxemburgi János és III. Kázmér magyar, cseh, és lengyel királyok részvételével. Fontos megállapodás született itt kereskedelmi ügyekben és Bécs árumegállító joga ellen új kereskedelmi útvonalak kijelölésével. Képeket láttunk már, és olvashattunk is róla itt a Gothic.hu-n már korábban is. Tudjuk, hogy a Szent György Lovagrend szervezi. De vajon mondhat-e újat a rendezvény évről évre? Miben változott két év után, amikor 2006-ban ott jártam?
Ilyen kérdések fogalmazódtak meg bennem, amikor útnak indultam idén július 12-én. S hogy mire jutottam? Nyilvánvaló, a torna nem is igazán torna, mint inkább egy múltidéző látványosság. Nem csak kopjatörő lovagok versengenek, s bolond mókázik a számok között, célja a bemutatás és a szórakoztatás. Mindezt olyan magas fokon teszi, hogy nyugodtan odaképzelhetjük magunkat 1335-be. Így nyilvánvalóan vannak ismétlődő elemei is, mégis évről-évre olyan érdemes kirándulás a múltba, melynek valóságérzetéhez a kézművesek sokassága is hozzájárul, melyek ott sorakoznak a főutca két szélén.
De lássuk részleteiben. Amikor nagyjából 10 órára a helyszínre értem már lekéstem a királyi menet helyszínre vonulását. Mehettem volna egyből a tornát nézni. Naponta 3 torna volt, első 10:30-tól 12:00-ig, a második 12:30-15:00, a harmadik pedig 16:30-18:00-ig. Elsőnek a vásárt vettem célba. Fegyverek, cserépedények, lacikonyhák, kerámiák mellett a fiatalabb korosztályra is gondoltak korhű ügyességi játékokkal és bábszínházzal. A torna hírességeket is felvonultatott, ilyen a hazai lovas íjász sport nemzetközileg is elismert guiness rekordere Kassai Lajos. Megemlíteném a Lanciano csoportot, akiknek látványos zászlós bemutatója is visszatérő vendégnek számít. Solymász bemutató, íjászat, lovagok küzdelme a sorompóban, kopjatörés, és még sorolhatnám. A bevállalósok meg összemérhették erejüket a lovagi hétpróbán, melynek ez évi fődíja egy hátasló volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni